Ekonomist
EkonomistGorsel

STARTUP'IN YILDIZLARI

Türkiye’ de start up dünyası son bir kaç yılda hızlı bir ivme yakaladı. Her geçen gün büyüyen start up ekosistemine sürekli yeni girişimciler dahil oluyor. Bunlar arasında henüz 30 yaşına gelmeden kendi şirketini kuran pek çok start up girişimcisi var. Ekonomist olarak 30 yaş altındaki girişimcilerin kurduğu prototip aşamasında olup gelecek vaat eden 10 start up girişimini derledik. Bu firmalar arasında yol almış Bia Teknoloji gibi girişimci firmalarda bulunuyor.

Firma Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ile, medikal ve rehabilitasyon teknolojileri alanında yenilikçi, ileri teknolojik, müşterilerin beklentilerine uygun ve estetik ürünler üretmek amacıyla Mayıs 2015’de Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nda kurulmuş

Firma, Spinal Dekompresyon Robotu fikri ile yola çıkmış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK destekleri ile medikal teknolojileri sektöründe, yüksek teknoloji ürünleri ile ön plana çıkan firmalardan biri haline gelmiştir.

Firma TÜBİTAK projesi kapsamında, , hastanelerin fizik tedavi ünitelerinde kullanılacak spinal dekompresyon cihazı(Spina-Trak) geliştiriyor. Bu cihaz, bel ve boyun rahatsızlıklarında omurlar arasındaki disklerin basıncının azaltılarak rahatsızlığın tedavisini sağlayan çekme cihazıdır. Ameliyatsız, robotik rehabilitasyon yapılan bu cihazda, mobilizasyon tedavisi de yapılabilmektedir.  Bel ve boyun fıtığı olan hastaların tedavisi, uygun hasta seçiminde %90’ın üzerinde bir başarı ile tedavi edilebilmektedir.