BiaTeknoloji Medikal Plus Dergisinde

Spina Trak hasta pozisyonlama, yüzeysel ısıtma gibi ürün farkları sunuyor. Modern çağın rahatsızlıklarından omurga ağrıları pek çok kişinin hayatını zorlaştırıyor. Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’nde faaliyet gösteren BiaTech firması tarafından geliştirilen Spina Trak ile bel ve boyun rahatsızlıklarında yüzde doksan beşe varan başarı oranıyla ameliyatsız tedavi sağlanabilecek. Çalışma hayatı boyunca masa başında veya ağır fiziksel koşullar altında geçirilen zamanın artması, omurga rahatsızlıklarını tetikliyor. Bunun üzerine, Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’nde faaliyet gösteren Bia Tech firması modern çağın rahatsızlıklarından bel be boyun ağrılarını ameliyatsız tedavi etmeye yarayacak omurga dekompresyon cihazını geliştirdi. Yüzde doksan beş oranında başarı sağlanan cihaz, muadilleriyle kıyaslandığında hasta pozisyonlama, yüzeysel ısıtma gibi yöntemlerin uygulanabildiği ileri teknoloji bir ürün avantajı sunuyor. Spina Trak’a ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Ar-Ge çalışmalarına destek vermekten büyük memnuniyet duyduğum Bia Tech, Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK destekleri ile medikal teknolojiler sektöründe, yüksek teknoloji ürünleri ile ön plana

çıkan firmalardan biri haline geldi. Firmanın yeni ürünü Spina Trak’ın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Teknogirişim Sermayesi desteği alınarak prototip üretimi tamamlandı ve 2017’nin başında TÜBİTAK 1507 desteğini de alarak endüstriyel ürün üretim çalışmalarına başladı” dedi.

Cihazın teknik özelliklerinin hasta ve doktorlara danışılarak en efektif şekilde dizayn edildiğine vurgu yapan Bia Tech Kurucu Ortağı Kemal Eren Cengiz, Yıldız Teknoparkta olmanın avantajlarına ve ürün farkına ilişkin, “Biz girişimci firmalar için en önemli ihtiyaçlar başında network geliyor. Yıldız Teknopark sayesinde bu ağa yakın oluyor ve yeni işbirlikleri geliştirebilme imkanı buluyoruz. Özel tasarlanan mekanizmaları ile mevcut sistemlerden farklı olarak; cihazımızda çekme kuvveti tüm omurgaya değil, rahatsız olan omurlar arasına uygulanıyor. Hasta anatomisine uygun olarak hastanın pozisyonlanması sağlanıyor. Böylece hastaya uygulanan tedavinin etkinliği artırılıyor. Hastanın kas spazmının giderilmesi ısı tedavisi yöntemiyle garanti altına alınıyor. Ürünümüzü satışa sunduğumuzda, hasta pozisyonlama, yüzeysel ısıtma gibi avantajlarla piyasadaki en gelişmiş çözümü sağlayacağız” dedi.